BEST DOCUMENTARY FINALISTS


BEYOND ASSIGNMENT
Produced by Sanjeev Chatterjee
Directed by Jeff Virga






FOOLS ON THE HILL
Produced by Eliza Bayne
Directed by Jed Rigney 





GO GANGES!
Produced & Directed by
J.J. Kelley & Josh Thomas 






KINDERBLOCK 66:
RETURN TO BUCHENWALD
Produced by Brad Rothschild 
Directed by Rob Cohen






PUI CHAN: KUNG FU PIONEER
Produced by Oscar Agramonte 
Directed by Mimi Chan



AND THE WINNER IS...

PUI CHAN: KUNG FU PIONEER
Produced by Oscar Agramonte 
Directed by Mimi Chan

2012 FINALISTS
Call for information! (407) 370-3703
Facebook Link
Follow me to Twitter
Bob Cook Blog
West Orange Cinema
BEST FEATURE FILM FINALISTS


JUNCTION
Produced by Pat Patterson, Roy McDonald
& Summer Crockett Moore
Directed by Tony Glazer




THE SILENT THIEF
Produced by Kevin Haberer 
& Jennifer Clary
Directed by Jennifer Clary 





SURVIVING FAMILY
Produced by Carlo Fiorletta 
& Mara Lesemann
Directed by Laura Thies 





USS SEAVIPER
Produced by Ralph Villani 
& Michael Teutsch 
Directed by Ralph Villani





WAR FLOWERS
Produced by Jimmy Lifton
& Serge Rodnunsky 
Directed by Serge Rodnunsky



AND THE WINNER IS...

THE SILENT THIEF
Produced by
Kevin Haberer & Jennifer Clary
Directed by Jennifer Clary 

BEST FLORIDA PROJECT FINALISTS


ATLANTIS
Produced by
Noah Ornstein & Stephanie Scire
Directed by Matthew Ornstin




CAPTIVE
Produced by 
Deb Favre & Douglas Rowland II
Directed by Andy Painter 




DANCING WITH THE TREES
Produced and Directed by
Dennis Scholl





PUI CHAN: KUNG FU PIONEER
Produced by Oscar Agramonte
Directed by Mimi Chan





USS SEAVIPER
Produced by
Ralph Villani & Michael Teutsch
Directed by Ralph Villani



AND THE WINNER IS...

USS SEAVIPER
Produced by
Ralph Villani & Michael Teutsch
Directed by Ralph Villani

BEST DRAMATIC SHORT FINALISTS


ATLANTIS
Produced by Stephanie Scire
Directed by Matthew Ornstein






CAPTIVE
Produced by 
Deb Favre & Douglas Rowland II
Directed by Andy Painter





4 WALLS
Produced by
Brooke Gaston & Kim Putman
Directed by Kim Putman





OPERATIVE
Produced and Directed by
Loren Herbert






WHEN YOU FIND ME
Executive Produced by Ron Howard
Directed by Bryce Dallas Howard






AND THE WINNER IS...

WHEN YOU FIND ME
Executive Produced by Ron Howard
Directed by Bryce Dallas Howard​
BEST COMEDY SHORT FINALISTS


THE BUNGLERS
​Produced by Kyle Fischer
Directed by Glenn Camhi






FOODIE
Produced by Ben Wolf
Directed by Aaron Rudelson






MAID OF DISHONOR
Produced by Danielle Argyros
Directed by Lisa Wardell






SOPHIE HATES ME
Produced by Yonathan Gal
Directed by Trishul Thejasvi





WORKING FOR PEANUTS
Produced and Directed by
Federico Verardi & Pablo Pagan




AND THE WINNER IS...

MAID OF DISHONOR
Produced by Danielle Argyros
Directed by Lisa Wardell
Paul Leder Award
BEST STUDENT PROJECT



UNIVERSITY OF CENTRAL FLORIDA
BOX FORTS
Directed by Anthony Fariello






SAVANNAH SCHOOL OF
ART AND DESIGN​
DAWN
Directed by Joshua Matthews






UNIVERSITY OF CENTRAL FLORIDA
FLOWER STORY
Directed by Adam Tazi






CHAPMAN UNIVERSITY
INCEST! THE MUSICAL
Directed by Grant Reed






TEL AVIV HIGH SCHOOL (Israel)
LEAK
Directed by Beni Fredman




AND THE WINNER IS...

UNIVERSITY OF CENTRAL FLORIDA
FLOWER STORY
Directed by Adam Tazi
BEST FOREIGN PROJECT FINALISTS


NON FARAI DEL MALE (DO NO HARM)
ITALY
Produced by
Sergio Grati & Luca Elmi
Directed by Luca Elmi



EVOLUTION
GERMANY
Produced & Directed by 
Georg Jungermann





LESSONS IN FORGETTING
INDIA
Produced by Prince Thampi
Directed by Unni Vijayan





THE SHOT
UNITED KINGDOM
Produced by Mitch Adams
Directed by Henry Davies





SPAGHETTI FOR TWO
GERMANY
Produced by
Felix Von Posner & Matthias Rosenberger
Directed by
Matthias Rosenberger & Betina Dubler




AND THE WINNER IS...

NON FARAI DEL MALE (DO NO HARM)
ITALY
Produced by
Sergio Grati & Luca Elmi
Directed by Luca Elmi

11th ANNUAL
LABOR DAY WEEKEND
West Orange Cinemas
Ocoee, Florida
HOMEVENUEARCHIVESABOUTCONTACTFAQTICKETS